Βιωματικό Εργαστήριο με τίτλο: «Από την Εκπαίδευση στην Αγορά Εργασίας»

20 Νοεμβρίου 2019, 16:00 Δωρεάν Αίθουσα «Πολλαπλών Χρήσεων»

Το Δημοτικό κέντρο προώθησης της καινοτομίας, επιχειρηματικότητας και Δομημένου Δημοκρατικού Διαλόγου «ΔΗΜΟΣΚΟΠΙΟ» σας προσκαλεί σε Βιωματικό Εργαστήριο με τίτλο: «Από την Εκπαίδευση στην Αγορά Εργασίας» που πρόκειται να υλοποιηθεί στις 20, 27 Νοεμβρίου και 11, 18 Δεκεμβρίου 2019 και ώρα 16:00 – 18:00 στο χώρο του Κέντρου Εκπαίδευσης και Πολιτισμού «ΔΗΜΟΣΚΟΠΙΟ» του Δήμου Ηρακλείου, Λεωφόρος Ικάρου 66, Νέα Αλικαρνασσός.

Αντικείμενα του εργαστηρίου:

• Αυτογνωσία

• Λήψη απόφασης

• Δεξιότητες δια βίου ανάπτυξης σταδιοδρομίας

• Δεξιότητες πλοήγησης στην αγορά εργασίας

Η οργάνωση του σεμιναρίου είναι αποτέλεσμα συνεργασίας του Δημοτικού κέντρου «ΔΗΜΟΣΚΟΠΙΟ», της Ομάδας Εθελοντών Παιδείας του Δήμου Ηρακλείου και του Δρ. Αντωνίου Θεόδωρου, Συμβούλου Επαγγελματικού Προσανατολισμού του Κέντρου Εκπαιδευτικής Συμβουλευτικής Υποστήριξης (Κ.Ε.Σ.Υ. ) Ηρακλείου.

Οι δράσεις του ΔΗΜΟΣΚΟΠΙΟΥ είναι ενταγμένες στις πολιτικές του Δήμου Ηρακλείου «Ηράκλειο, έξυπνη πόλη» και «Ηράκλειο, η πόλη που μαθαίνει».

Η επιμόρφωση απευθύνεται σε νέες και νέους 25-35 ετών που αναζητούν την πρώτη τους εργασία, αποφοίτους Λυκείου και πτυχιούχους Α.Ε.Ι. Ο μέγιστος αριθμός των συμμετεχόντων ανέρχεται σε 15 άτομα και θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας. Αν υπάρξει μεγάλο ενδιαφέρον θα επαναληφθεί.

Οι εκπαιδευόμενοι θα λάβουν βεβαίωση επιτυχούς παρακολούθησης.

Στόχος του σεμιναρίου είναι :

“αν οι νέοι μας θέλουν να προοδεύσουν στη δουλειά τους, θα χρειαστεί να την επαν-εφεύρουν, να την επανα-δομήσουν, να την επανα-φανταστούν”

Για την καλή οργάνωση της επιμόρφωσης των συμμετεχόντων δηλώστε έγκαιρα τη συμμετοχή σας με αίτηση στο «ΔΗΜΟΣΚΟΠΙΟ», Λ. Ικάρου 66 Ν. Αλικαρνασσός ( τηλ. +30 2813409900, ώρες 09:00-17:00) ή με ηλεκτρονική αίτηση στο σύνδεσμο: https://forms.gle/zQtNrrdLGhb7fwhTA